Zwierzęta na drodze

Lato to czas wyjazdów na urlopy i dłuższe lub krótsze wycieczki. Często przemierzamy samochodami cały kraj – starając się omijać większe miasta, nasza droga prowadzi przez małe miasteczka, wsie oraz tereny niezabudowane, zwłaszcza lasy. W tych ostatnich istnieje wysokie ryzyko nieoczekiwanego wtargnięcia na jezdnię dzikiego zwierzęcia. Podpowiadamy, jak uniknąć niebezpiecznych sytuacji oraz co robić, jeśli doszło już do zderzenia.

 Wzmożona uwaga

 Przede wszystkim pamiętać musimy o wzmożonej uwadze. Do wypadków z udziałem dzikich zwierząt dochodzi najczęściej o świcie, nocą i o zmierzchu – nie dość, że widoczność jest wtedy słaba, to są to pory najwyższej aktywności zwierząt takich jak sarny, które przekraczają jezdnię w poszukiwaniu pożywienia. Jeśli dostrzeżemy już zwierzę na drodze lub w jej pobliżu, należy zwolnić. Gdy zostaniemy przez nie dostrzeżeni, powinno od razu uciec, jeśli jednak tego nie zrobi, spróbujmy wystraszyć je użyciem klaksonu lub mruganiem światłami. Spróbujmy ocenić, czy mamy wystarczająco dużo miejsca, by je ominąć. Nie powinniśmy jednak wysiadać z samochodu, by przepłoszyć zwierzę, gdyż może być ono agresywne. Zwracajmy uwagę na znaki ostrzegające przed możliwością przekraczania jezdni przez dzikie zwierzęta – jeśli do wypadku dojdzie w takim właśnie miejscu, niezwykle trudno będzie uzyskać odszkodowanie z OC.

 Gdy dojdzie do wypadku

 Jeśli już dojdzie do zderzenia, zachowaj zimną krew. Zjedź na pobocze i włącz światła awaryjne. Pod żadnym pozorem nie dotykaj ani nie próbuj przenosić potrąconego zwierzęcia – może być chore np. na wściekliznę, a ranne osobniki mogą być niebezpieczne. Powiadom odpowiednie służby – zadzwoń na 112 lub 997. Jeśli w pobliżu nie został umieszczony odpowiedni znak – mamy szansę uzyskać odszkodowanie od zarządcy drogi. Jeśli podejrzewamy, że wtargnięcie zwierzęcia na drogę było wynikiem polowania lub innego działania łowieckiego, możemy również ubiegać się o odszkodowanie od lokalnego koła łowieckiego. Musimy jednak swoje podejrzenia udowodnić.

 Wypadki z udziałem zwierząt to bardzo przykre doświadczenie – często łączy się z poczuciem winy kierowcy, który pozbawił życia nieświadomą niebezpieczeństw czyhających na drodze sarnę lub dzika. Jadąc przez tereny o podwyższonym ryzyku takiego zdarzenia warto więc zachować ostrożność i ściągnąć nogę z gazu.

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 10.0/10 (liczba ocen: 1)
VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 0 (Fajne: tak - 0, nie - 0)
Zwierzęta na drodze, 10.0 out of 10 based on 1 rating