Zmiana koła w 3 prostych krokach

Awaria ogumienia podczas jazdy, czyli potocznie mówiąc – złapanie kapcia – może okazać się nie tylko przeszkodą w podróży, ale też sytuacją narażającą kierowcę i pasażerów na niebezpieczeństwo. Dowiedz się, jak w 3 szybkich krokach zmienić koło w samochodzie i nie pozwól, by coś popsuło Ci podróż.

Krok 1 – znajdź odpowiednie miejsce

„Kapcia” rozpoznasz po tym, że samochód zacznie sam skręcać w jedną lub drugą stronę. Poza tym z pewnością usłyszysz charakterystyczne dudnienie dobiegające z podwozia. Na przebitej oponie możesz jednak wciąż jechać przez jakiś czas, wykorzystaj go więc na znalezienie odpowiedniego podłoża do zmiany koła (twarde, równe, płaskie podłoże). Zanim zabierzesz się do pracy,. Podczas zmiany koła auto powinno stać z zaciągniętym hamulcem ręcznym, z kołami ustawionymi równolegle . Najlepiej też poprosić pasażerów o opuszczenie pojazdu w celu zmniejszenia jego wagi.

Krok 2 – zdemontuj uszkodzone koło

W kolejnym etapie zdejmij kołpak i poluzuj wszystkie śruby (nie wykręcaj do końca!) używając klucza do kół. Następnie podstaw pod auto lewarek (sprawdź, w którym miejscu producent przewidział użycie górnej końcówki lewarka). Pod lewarek można podłożyć drewnianą deskę, która zapobiegnie jego zapadaniu się w przypadku miękkiego podłoża. Z użyciem lewarka podnieś samochód tak, by opona znajdowała się kilka centymetrów nad podłożem. Teraz możesz całkowicie odkręcić śruby i umieścić je w kołpaku (aby mieć pewność, że nie zginą). Zdemontuj koło chwytając za jego dolną część i mocno pociągając do siebie.

Krok 3 – wymień oponę

Weź koło zapasowe (nie pomyl z tym, które dopiero co zdjąłeś) i dopasuj je do piasty koła. Ręcznie wkręć śruby (ale nie dokręcaj ich do końca). Następnie, gdy auto ciągle „wisi w powietrzu”, dokręć śruby kluczem tak, by koło było nieruchome. Przykręcaj je tzw. metodą krzyżową (Towarzystwo Ubezpieczeń Link 4 pisze więcej o tej metodzie na swoim blogu). Następnie dokręć do końca śruby tak, by poczuć wyraźny opór.

Pamiętaj, że wiedza o tym, jak zmienić uszkodzone koło nie będzie wystarczająca – musisz zaopatrzyć się także w odpowiednie ku temu narzędzia. Niezbędne będą: klucz do kół i lewarek, a niezwykle przydatna może okazać się także drewniana deska. Pamiętaj też, że jeśli śruby przykręcone są tak mocno, że nie dajesz rady ich odkręcić, możesz stanąć na kluczu i odkręcać śruby wykorzystując ciężar całego ciała. Mamy nadzieję, że z naszymi wskazówkami na drodze poczujesz się pewniej, a przede wszystkim – bezpieczniej. Szerokiej drogi!

 

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)
VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 0 (Fajne: tak - 0, nie - 0)