Zielona Karta, czyli kiedy, jak i dlaczego

Zagraniczne podróże to dziś norma. Wyjeżdżamy na wczasy, weekendy, spotkania biznesowe, ale zanim zapakujemy walizki do bagażnika naszego samochodu, musimy pamiętać o dokumentach, których brak może utrudnić, bądź uniemożliwić zagraniczne wojaże. Wybierając się w dalszą podróż należy pamiętać o tym, że oprócz dokumentów takich jak paszport, dowód osobisty czy prawo jazdy, w niektórych krajach wymagana jest także Zielona Karta. 

Co to jest Zielona Karta?

Zieloną Kartą nazywamy międzynarodowe ubezpieczenie, które ma na celu ochronę kierowcy lub posiadacza samochodu przed finansowymi konsekwencjami szkód spowodowanych poza granicami kraju. Najprościej rzecz ujmując Zielona Karta zabezpiecza nas przed koniecznością pokrywania kosztów, związanych ze szkodą wyrządzoną osobom trzecim podczas poruszania się pojazdem. Za granicami kraju funkcjonuje tak, jak dobrze nam znane ubezpieczenie OC.

Gdzie z Zieloną Kartą?

Akcesja Polski do Unii Europejskiej spowodowała, że od 1 maja 2004 roku możemy swobodnie wjeżdżać na terytoria wszystkich państw członkowskich, dysponując stosownym ubezpieczeniem OC. Zielona Karta niezbędna jest w przypadku podróży poza kraje Unii. Wśród państw, w których ten rodzaj ubezpieczenia jest konieczny są Albania, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Iran, Izrael, Macedonia, Maroko, Mołdawia, Rosja, Tunezja, Turcja i Ukraina.

zielona karta mapa

Jak kupić Zieloną Kartę?

Zieloną Kartę można kupić u każdego ubezpieczyciela komunikacyjnego. Kartę można nabyć również na granicy państwa, w którym jest wymagana, ale rozwiązanie to jest kłopotliwe i droższe. Zielona Karta w OC to rozwiązanie oferowane przez wiele towarzystw ubezpieczeniowych. Niektóre z nich dołączają do obowiązkowego OC bezpłatny certyfikat Zielonej Karty.

Karta wydawana jest na okres minimum 15 dni, a najdłuższym okresem jej ważności jest 1 rok. Aby porównać oferty ubezpieczycieli można skorzystać z internetowego kalkulatora zamieszczonego na stronie ( http://rankomat.pl/ubezpieczenie-komunikacyjne )rankomat.pl. Ta pomocna porównywarka umożliwia wybranie najtańszego i najbardziej dopasowanego do indywidualnych potrzeb ubezpieczenia z całej, dostępnej na rynku oferty.

Zakres działania Zielonej Karty

Zielona Karta działa jak ubezpieczenie OC, czyli wyręcza kierowcę w wypłacaniu odszkodowań na skutek kolizji, podczas której uszkodzone zostały inne pojazdy bądź też osoby trzecie. Należy jednak pamiętać, że ochrona nie dotyczy sprawcy zdarzenia, który nie otrzyma żadnej rekompensaty za uszkodzone mienie i ubytek na zdrowiu.

Przed udaniem się w podróż warto zatem rozważyć możliwość wykupienia dodatkowej polisy AC, dostosowując jej zakres do swoich potrzeb. Udającym się w dalszą podróż przyda się również ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków i assistance, dzięki któremu uszkodzony samochód, holowanie pojazdu czy nocleg zastępczy nie zniweczą planów ani nie zepsują radości z zagranicznego wyjazdu.

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 10.0/10 (liczba ocen: 1)
VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 0 (Fajne: tak - 0, nie - 0)
Zielona Karta, czyli kiedy, jak i dlaczego, 10.0 out of 10 based on 1 rating