Co wybrać – kamper czy przyczepę?

Wakacje rodem z amerykańskiego filmu? To możliwe dzięki kamperom i przyczepom. Popularna nie tylko w Stanach Zjednoczonych metoda podróżowania, może zagwarantować nam niezapomniane chwile. Także na zachodzie Europy podróżując możemy spotkać ogrom ludzi spędzających wakacje w ten sposób. Dlaczego i my nie mielibyśmy spróbować spędzić urlopu jeżdżąc domem na kółkach? Decyzja podjęta, jedziemy! Ale co wybrać? Kamper czy przyczepę?

Typ podróżnika

Wybór pojazdu zależy przede wszystkim od naszych upodobań. Czy lubimy biwakować, czy może nie potrafimy usiedzieć na miejscu dłużej niż kilka dni? Od tego zależy czy powinniśmy się zdecydować na kamper, czy może na przyczepę. Z tego powodu nie możemy powiedzieć, który środek transportu jest lepszy. Każdy z nich ma zalety, jak i wady, ale to od nas zależy, co bardziej nam odpowiada. Zatem przyjrzyjmy się dokładniej obu tym sprzętom, by móc się zdecydować.

Kamper – mobilny dom

Kamper jest bardziej mobilny, możemy się nim szybciej poruszać na drogach. Zdecydowanie łatwiej prowadzi się go, jak również wykonuje manewry, np. cofania. W przypadku górskich podróży będziemy mogli wjechać nawet zimą na szlaki, które mogą być zamknięte dla przyczep. Na kempingu oraz na promie zapłacimy mniej niż za auto z przyczepą, chyba , że jego długość przekracza 6 m (na promie). Ważne jest, że do prowadzenia kampera wystarczy nam prawo jazdy kategorii B. Nie możemy pominąć faktu, że kamperem łatwiej będzie nam zanocować, gdzieś poza kempingiem. To ważne, dla osób, które pragną być maksymalnie mobilne, gdyż nie umieją długo usiedzieć w jednym miejscu.

Przyczepa – z sypialnią na kółkach

Przyczepy także mają wiele zalet, głównie jest nią ich cena, są tańsze od kamperów, niższe są także koszty ich eksploatacji . Nie są one pojazdami silnikowymi, dzięki temu mogą dłużej stać nieużywane. To ważne kiedy zdecydujemy się na jej zakup, a z czasem okaże się, że nie mamy już czasu na podróże. Nie musimy zatem, co jakiś czas ich uruchamiać, zabierać na przejażdżkę i zmieniać płynów. Generalnie przyczepy mają większą przestrzeń mieszkalną od kamperów o tej samej wielkości.

Miłośnicy przyczep kempingowych podkreślają, że zestaw auto z przyczepą, wcale nie są mniej mobilne od kampera, ba są i to nawet bardziej. Zawsze przecież możemy przyczepę odczepić, zostawić na kempingu, czy strzeżonym parkingu i zwiedzać okolicę samym autem. W centrum miasta jazda kamperem może sprawiać trudności, zwłaszcza w wąskich uliczkach, a nawet możemy mieć zakaz wjazdu do centrum!

Co w środku?

Wyposażenie podstawowe kampera i przyczepy kempingowej jest takie samo. Znajdziemy w nich: miejsca noclegowe (stałe i adaptowane z miejsca wypoczynkowego), aneks kuchenny, łazienkę oraz toaletę, miejsca wypoczynkowe, sprzęt audiowizualny, szafki, luk bagażowy oraz ogrzewanie.

Oferta na rynku jest duża, każdy z nas może znaleźć coś dla siebie, a jeśli nie jesteśmy dalej pewni co wybrać, zawsze możemy najpierw wypożyczyć, raz kamper, raz przyczepę kempingową. Sprawdzenie obu sprzętów z pewnością wyłoni naszego zwycięzcę!

Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie:http://www.polskicaravaning.pl/pl/artykul/975/co-to-jest-samochod-kempingowy

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)
VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 0 (Fajne: tak - 0, nie - 0)