Vademecum poruszania się po autostradzie

Łatwo zapomnieć o zasadach poruszania się na autostradach. Jako że jest to bardzo specyficzne miejsce, gdzie samochody jeżdżą o wiele szybciej, a sytuacja zmienia się dużo bardziej dynamicznie niż w mieście, na autostradzie powinniśmy zachować szczególną uwagę. Oto kilka wskazówek dla kierowców planujących podróż.

Zakazy na autostradzie

Oprócz tego, że nie wolno poruszać się tam poniżej 40 km/h, zabronione jest również:

-zawracanie,

-cofanie,

-zatrzymywanie i postój w miejscach do tego nieprzeznaczonych,

-holowanie dalej niż do najbliższego miejsca obsługi podróżnych/wyjazdu (przez pojazdy do tego nieprzeznaczone).

 Sytuacje, w których należy zwolnić

Szybkie tempo, jakie panuje na autostradzie, stwarza również ogromne zagrożenia dla zatrzymujących się pojazdów. Dlatego, widząc pierwsze oznaki zagęszczającego się ruchu, należy zwolnić. Podczas zbliżania się do samochodów, które stoją już w korku, można również włączyć światła awaryjne. Pomoże to pozostałym kierowcom przygotować się do zwolnienia prędkości swojego pojazdu.

 Zachowaj bezpieczeństwo!

Będąc w podróży należy pamiętać nie tylko o bezpiecznym poruszaniu się samochodem, ale również o tak – może się wydawać- prozaicznych czynnościach, jak zapięcie pasów, zatankowanie samochodu, zadbanie o bezpieczeństwo oraz rozrywkę dzieci czy zachowanie spokoju niezależnie od sytuacji.

Warto zwracać uwagę na, często ignorowane przez kierowców, tzw. „czarne punkty”, które zaznaczają, gdzie częściej niż przeciętnie dochodzi do stłuczek czy kolizji.

Więcej porad dla kierowców na stronie: samochodowo.com.pl

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 7.0/10 (liczba ocen: 1)
VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 0 (Fajne: tak - 0, nie - 0)
Vademecum poruszania się po autostradzie , 7.0 out of 10 based on 1 rating