UWAGA! Dziecko w aucie

Bezpieczeństwo na drodze jest najważniejsze, zwłaszcza, gdy podróżujemy z dzieckiem. Podczas przygotowywania się do podróży powinniśmy zadbać o odpowiednio dopasowany dla naszego dziecka fotelik lub specjalne siedzisko. Warto również wiedzieć, kiedy z fotelika zrezygnować.

W foteliku, czy już bez?

Podróżując zarówno po kraju, jak i poza granicą, musimy pamiętać o przewożeniu dziecka w foteliku. Nie tylko jest to regulowane przepisami Kodeksu drogowego, ale przede wszystkim po prostu bezpieczniejsze dla naszej pociechy. W foteliku musimy przewozić dziecko, które nie ukończyło 12 roku życia lub też nie przekroczyło 1,5 metra wzrostu. Ponadto dla dzieci ważących ponad 25 kilogramów bardziej odpowiednie będzie specjalne siedzisko. Nieprzestrzeganie tego przepisu może zakończyć się otrzymaniem mandatu w wysokości 150 złotych.

 Jaki fotelik kupić?

Przede wszystkim: nie da się kupić jednego fotelika dla naszego dziecka. Musimy być przygotowani na co najmniej kilka zmian, zanim możliwe będziemy mogli przewozić dziecko bez dodatkowych zabezpieczeń. Przy zakupie fotelika warto sugerować nie tylko wiekiem, ale i wagą dziecka. Do 5-6 roku życia powinniśmy wozić naszą pociechę w foteliku ustawionym tyłem do kierunku jazdy, na tylnym siedzeniu – najlepiej za pasażerem. Warto również zainwestować w nowy sprzęt. W przypadku fotelików używanych nie znamy bowiem ich historii, nie wiemy na przykład czy brały udział w wypadku.

 Dziecko w aucie

O bezpieczeństwie naszej pociechy musimy pamiętać także po zatrzymaniu. Już po kilkunastu minutach w rozgrzanym aucie dziecko może doznać ciężkich urazów nerek lub mózgu. Przy 41 stopniach Celsjusza – może umrzeć. Niestety wielu rodzicom brakuje wyobraźni. Wielu z nich zostawia dzieci w zamkniętych, rozgrzanych samochodach. Często rodzice, zajęci wieloma rzeczami naraz, zapominają o swoich pociechach. Wydaje się to nie do pomyślenia, ale taka właśnie jest najczęstsza przyczyna zostawiania dzieci w samochodach. Dobrą poradą jest zostawienie np. telefonu komórkowego na tylnym siedzeniu oraz posadzenie maskotki na przednim.

Wszystkim rodzicom (i tym przyszłym również) polecamy akcję Bezpieczny Mały Pasażer, która promuje odpowiedzialną jazdę i podróżowanie z dzieckiem.

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)
VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 0 (Fajne: tak - 0, nie - 0)