Samochód na gwarancji

Wiele osób decyduje się na zakup fabrycznie nowego pojazdu z salonu samochodowego, gdyż otrzymują kilkuletnią gwarancję na bezpłatne naprawy usterek technicznych w ich aucie. Jednak wraz z podpisaniem umowy, dealer samochodowy stawia pewne warunki, które należy spełniać. Wśród nich znajduje się m.in. serwisowanie pojazdu w Autoryzowanej Stacji Obsługi (ASO).

Koszty wizyty w ASO

Przegląd oraz inne usługi wykonane w ASO kosztują znacznie więcej niż w nieautoryzowanym, mniejszym warsztacie, dlatego kierowcy niechętnie tam zaglądają. W ASO stosuje się wyłącznie oryginalne części samochodowe z logo producenta, co czyni je znacznie droższymi od zamienników innych firm. Do niedawna umowa gwarancyjna w przypadku fabrycznie nowych pojazdów stawiała przed nimi wymóg korzystania wyłącznie z usług ASO. Zmieniło się to w 2010 roku, gdy Unia Europejska wprowadziła dyrektywę GVO/BER, regulującą przepisy m.in. związane z konkurencją w sektorze motoryzacyjnym. Dla zainteresowanych cały dokument do przeczytania tutaj.

 Nowe prawo unijne

Co zyskali kierowcy po wprowadzeniu nowego rozporządzenia? Tłumacząc język prawniczy na bardziej przystępny, został zniesiony obowiązek serwisowania samochodu na gwarancji w ASO. Od tej pory można wybrać dowolny warsztat i części zamienne, które nie muszą posiadać logo producenta samochodu. Dzięki temu możemy zaoszczędzić nasze pieniądze, jednak warto pamiętać, że bezpłatna naprawa przysługuje nam wyłącznie w ASO.

Na co uważać?

Gdy zdecydujemy się na wybór własnego warsztatu, warto udać się do zaufanego mechanika. Możemy tam bez problemu dokonać przeglądu, wymienić płyny lub wadliwe podzespoły w samochodzie. W przypadku wadliwie wykonanej naprawy tracimy niestety gwarancję pojazdu. Na wizytę u mechanika należy zabrać ze sobą książkę serwisową i dopilnować, by został uzupełniony spis wykonanych czynności, parametry wymienianych płynów oraz podane są numery homologacji części zamiennych. Jest to zabezpieczeniem na wypadek wizyty w ASO, które bez takich informacji może odmówić udzielenia naprawy na mocy gwarancji. Bardzo istotną kwestią jest tutaj również pilnowanie terminów przeglądów i innych usług określonych w warunkach gwarancji – każda zwłoka może skutkować jej utratą.

Unia Europejska w 2010 roku ułatwiła kierowcom fabrycznie nowych samochodów serwisowanie ich pojazdów, bez obawy o utratę gwarancji. Jeśli wybierzemy zaufany warsztat i będziemy pilnować terminów określonych w umowie gwarancyjnej, możemy spać spokojnie.

Kupno auta prosto z salonu ma z pewnością wiele zalet. Jednak wiąże się również z dużym wydatkiem, na który nie każdy może sobie pozwolić. Warto wówczas wziąć pod uwagę kredyt na zakup samochodu (przykład takiej oferty można znaleźć na stronie:http://www.skoda-auto.pl/finansowanie), dzięki czemu rozłożymy ten wydatek na raty. Nowy samochód to większa gwarancja niezawodności, a co za tym idzie, bezpieczeństwa na drodze.

 

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 8.0/10 (liczba ocen: 1)
VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 0 (Fajne: tak - 0, nie - 0)
Samochód na gwarancji, 8.0 out of 10 based on 1 rating