Problemy młodego kierowcy

Udało się. Zdałeś stresujący egzamin i otrzymałeś upragnione prawo jazdy. W końcu możesz uniezależnić się od komunikacji miejskiej lub łaski znajomych czy rodziców. Pewnie masz jednak w głowie wiele pytań, które gnębią każdego świeżo upieczonego kierowcę. Oto kilka praktycznych porad, które pomogą postawić ci pierwsze kroki w motoryzacji.

 Wybierz odpowiednie auto

 Masz już prawo jazdy – czas wybrać odpowiedni pojazd. Warto zastanowić się, czy kupować od razu drogi samochód. Tuż po zdaniu egzaminu znamy już co prawda zasady poruszania się po drodze, brakuje nam jednak niezastąpionego w tym zakresie doświadczenia. Na początek pomyśl o aucie tańszym, używanym, którego po prostu nie będzie szkoda zarysować tu i tam. Zaoszczędzisz sobie w ten sposób stresu podczas jazdy. Szukając używanego samochodu zacznij od przejrzenia portali internetowych publikujących ogłoszenia. Określ swój budżet i cechy, które powinno mieć twoje pierwsze auto. Wynotuj kilka interesujących cię ogłoszeń. Pamiętaj, by na oglądanie wybranego pojazdu zabrać ze sobą kogoś z doświadczeniem, najlepiej znajomego mechanika. Unikniesz w ten sposób kupienia auta z ukrytymi wadami.

Na wszelki wypadek

 Po zakupie warto pomyśleć o ubezpieczeniu samochodu. OC zabezpiecza cię przed finansowymi konsekwencjami wyrządzonych przez ciebie szkód i jest ubezpieczeniem obowiązkowym, natomiast dobrowolne AC rekompensuje szkody, których doznało twoje auto na skutek różnych wydarzeń. Pamiętaj, że bezwypadkowa jazda oznacza coraz malejącą z czasem składkę. Zastanów się również nad pakietem Assistance, aby bezproblemowo uzyskać pomoc w razie problemu z autem.

Ucz się na błędach innych

 Młodzi kierowcy popełniają kilka błędów, których warto uniknąć. Przede wszystkim – pamiętaj o zapinaniu pasów i przypominaj o tym obowiązku każdemu pasażerowi. Chronią one przed wieloma urazami, które zdarzają się nawet podczas zderzenia przy niewielkiej prędkości. Po drugie – pamiętaj o właściwym ułożeniu rąk na kierownicy. Nie krzyżuj ich podczas skręcania, gdyż najechanie na nierówność grozi nie tylko przykrą kontuzją, ale nawet utraceniem kontroli nad pojazdem. Ważne jest zachowanie zasad bezpieczeństwa podczas manewru wyprzedzania – zawsze pomyśl, czy to, co robisz jest bezpieczne i czy na pewno te kilka sekund jest warte ryzyka.  Polecamy również zajrzeć do artykułu: http://regiomoto.pl/portal/bezpieczenstwo/wyprzedzanie-jak-zrobic-bezpiecznie-kiedy-mozna-z-prawej. Na koniec jeszcze przypominamy o zasadzie ograniczonego zaufania – nawet jeśli masz pierwszeństwo, zawsze obserwuj sytuację na drodze.

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)
VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 0 (Fajne: tak - 0, nie - 0)