Każdego dnia jeden na trzech kierowców jest świadkiem niebezpiecznej sytuacji na drodze – 17% kierujących spotyka się z wymuszaniem pierwszeństwa, a 12% kierowców codziennie obserwuje na drogach zbyt brawurową jazdę. Czy to pośpiech, temperament, nieodpowiedzialność – a może po prostu brak kultury? Poznaj 5 zasad motoryzacyjnej etykiety, których przestrzeganie pozwoli Ci na zminimalizowanie ryzyka:

  1. Grunt to dobra komunikacja

Uprzejmy kierowca to taki, który odpowiednio wcześniej zasygnalizuje swoje zamiary pozostałym uczestnikom ruchu drogowego. Dlatego też na drodze należy pamiętać o używaniu kierunkowskazów. Są one nie tylko sygnałem dla innych kierowców, ale także – o czym kierujący często zapominają – ważną informacją dla pieszych znajdujących się w naszym pobliżu.

  1. Jedenaste: nie wyzywaj

Kierowcy sami przyznają, że ich najczęstszą reakcją w stresującej czy napiętej sytuacji drogowej są przekleństwa i wrogie gesty względem drugiego kierującego. Pamiętajmy więc, że kulturalnych kierowców cechują tolerancja i wzajemne zrozumienie, a uśmiech zazwyczaj okazuje się skuteczniejszą bronią niż agresja.

  1. Szanuj mnie, a ja Ciebie

Jak w życiu, tak i na drodze nie zapominajmy o wzajemnym szacunku. Za kierownicą drugiego pojazdu znajduje się człowiek – taki sam jak my. Szanujmy więc jego czas i nie każmy mu czekać na nas na zielonym świetle tylko dlatego, że się zagapiliśmy. Dbajmy też o pieszych – na przykład podczas deszczu zwolnijmy tak, by nie ochlapać przechodniów.

  1. Współpracuj z rowerzystami i motocyklistami

Jednoślady i samochody muszą ze sobą koegzystować. I mimo iż często pieklisz się na cyklistów i motocyklistów za spowalnianie Twojego pasa ruchu, wykaż się odrobiną zrozumienia. Są oni bardziej niż Ty narażeni na niedogodności pogodowe i nierówności drogi – a ich bezpieczeństwo jest wyraźnie niższe. Zawsze zachowuj więc bezpieczną odległość od jednośladów (w przeciwieństwie do samochodu kierowanie rowerem nie wymaga żadnego szkolenia czy egzaminu, dla swojego i ich bezpieczeństwa traktuj ich zatem z dystansem) i nie zastawiaj im drogi przejazdu tylko po to, żeby utrzeć im nosy. Kto wie, może pewnego dnia sam wyruszysz w trasę rowerem?

  1. Naucz się mówić: „Dziękuję”

Mimo iż kulturalne zachowanie kierowców powinno być drogową oczywistością, warto docenić tych, którzy okazują nam uprzejmość i wyrozumiałość. Uśmiech, skinienie głową, uniesienie dłoni, naprzemienne mrugniecie kierunkowskazami – wszystko to jest informacją zwrotną dla kierowcy: „Widziałem jak uprzejmie zachowałeś się w stosunku do mnie, doceniam to i dziękuję za tę postawę”. Poprzez jasne wyrażanie aprobaty i wdzięczności za uprzejme zachowania na drodze wpływamy na rozwój dobrych postaw wśród kierowców z naszego otoczenia.

Motoryzacyjny savoir-vivre to nie czcze gadanie czy fanaberie. Bynajmniej. To konkretne działania, wskazówki i porady, których respektowanie ma realny wpływ na zwiększanie bezpieczeństwa na drodze. „Kieruj się wyobraźnią” – zaleca Link4 na Twitterze. Zatem niech wyobraźnia, odpowiedzialność i umiejętność przewidywania, a także kultura i tolerancja towarzyszą kierowcom w każdej podróży.

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)
VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 0 (Fajne: tak - 0, nie - 0)