Poznaj 3 najważniejsze aspekty bezpiecznej jazdy zimą

Przyjemnie szusuje się po ośnieżonych alpejskich stokach, ale na drodze śnieg i lód najczęściej okazują się zdradliwe. Poślizgi, utrata kontroli nad pojazdem, stłuczki – prawdopodobieństwo wystąpienia tych zdarzeń zwiększa się zimą. Upewnij się, że wiesz, jak bezpiecznie jeździć w trudnych warunkach i poznaj 3 najważniejsze aspekty radzenia sobie za kółkiem podczas najciemniejszej pory roku.

Po pierwsze – odpowiednie przygotowanie to podstawa

Oczywistym jest, że zimą należy zmienić opony na tzw. „zimówki”. Jazda z nimi jest bezpieczniejsza w warunkach, gdy temperatura spada poniżej +7 stopni Celsjusza. Pamiętaj, że nowsze lub mniej zużyte opony powinno zakładać się na tylne koła. Oczyszczanie samochodu z zalegającego śniegu i lodu oraz skrobanie szyb, to nawyki, o których większości kierowców nie trzeba przypominać. Ważne jest jednak, by pamiętać także o odśnieżeniu reflektorów – zarówno przednie, jak i tyle lampy naszego auta muszą być dobrze widoczne na drodze. Zanim zaskoczy Cię zima, zaopatrz się także w zimowy płyn do spryskiwaczy – jest mrozoodporny, pozwoli zatem uniknąć kosztownej awarii. Na koniec wskazówka techniczna – upewnij się, że Twoje hamulce są dobrze wyregulowane. Ich nierównomierna praca może przejść niezauważona latem czy, jednakże zimą w wyniku nieodpowiedniej pracy hamulców możesz wpaść w poślizg i wypaść z drogi na pierwszym oblodzonym zakręcie.

Po drugie – miej się na baczności

Zimą musisz w większym stopniu stosować się do zasady ograniczonego zaufania. Nigdy nie wiesz, kto znajduje się „po drugiej stronie kółka” – możesz trafić na młodego, niedoświadczonego kierowcę lub kierującego, który nie radzi sobie z samochodem w warunkach zimowych. Dlatego zawsze zachowuj odpowiednią odległość od pojazdu znajdującego się przed Tobą, nie wspominając już o odpowiednio wolniejszej jeździe zimą. Prędkość samochodu powinieneś dostosować do warunków pogodowych, stanu drogi (np. jej oblodzenia), a także – prewencyjnie – do zachowań innych uczestników ruchu drogowego.

W tym miejscu warto zwrócić uwagę na fakt tolerancji na drodze. – jeśli denerwują Cię zbyt wolni kierowcy, wykaż się zrozumieniem: prawdopodobnie są to osoby, które boją się przyspieszać, bo nie czują się pewnie za kierownicą w zimowych warunkach.

Po trzecie – poznaj trochę techniki

Ważnym jest, byś pamiętał o kilku praktycznych wskazówkach, które pomogą Ci wybrnąć z najczęściej zdarzających się zimą kłopotliwych sytuacji drogowych.

  • Jeśli nie możesz ruszyć samochodem z miejsca, a koła zaczynają buksować, należy spróbować ruszyć bez dodawania gazu, z dwójki – a nawet z trójki. Jeżeli utknąłeś w zaspie śnieżnej – spróbuj wyjechać z niej z kołami ustawionymi w przód. Po naciśnięciu gazu, auto powinno ruszyć w przód do momentu napotkania oporu – i właśnie w tym momencie należy szybko wcisnąć sprzęgło. Auto cofnie się i znów przesunie się w przód. Ponownie skorzystaj z napędu, a następnie znów ze sprzęgła. I tak w kółko. Auto zacznie się „bujać”. Stosuj zamiennie napęd i sprzęgło do momentu, gdy auto „rozbuja się” wystarczająco, by pokonać zaspę.
  • Jeśli istnieje konieczność nagłego hamowania na oblodzonej powierzchni – zastosuj tzw. hamowanie pulsacyjne. Długie wciskanie pedału gazu może wprowadzić auto w poślizg.

Podsumowując – trzy najważniejsze dla Twojego bezpieczeństwa zasady zimowej jazdy to:

  • nie dodawaj gazu podczas wykonywania manewrów,
  • poruszaj się z bezpieczną prędkością (zazwyczaj znacznie niższą, niż sugerowałyby to przepisy czy znaki drogowe),
  • zachowuj odpowiednią odległość od pojazdów znajdujących się przed Tobą.

Umiejętność sprawnej jazdy zimą znacznie zwiększa nie tylko bezpieczeństwo nasze i naszych bliskich, ale także pozostałych uczestników ruchu drogowego. Istnieją instytucje udzielające szkoleń z zakresu technik bezpiecznego prowadzenia pojazdów, ale informacje te równie dobrze możesz poznać w domu, nie ruszając się z fotela – firmy działające w branży motoryzacyjnej mają bowiem zwyczaj publikowania poradników video dotyczących dobrych praktyk jazdy samochodem, np. Link4 na YT publikuje filmy dotyczące zachowania się podczas poślizgu, umiejętności omijania przeszkody na drodze, hamowania na zakręcie i wielu innych. Warto jest zapoznać się z podobnymi wskazówkami i przećwiczyć je „na sucho”, tak, by zimą na drodze nic Cię nie zaskoczyło.

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)
VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 0 (Fajne: tak - 0, nie - 0)