Pierwsza pomoc przy wypadku komunikacyjnym cz. 2

Poszkodowany nie oddycha

Pierwsze pytanie, jakie należy zadać, to skąd wiemy, że poszkodowany nie oddycha? Po pierwsze udrażniamy jego drogi oddechowe, czyli odchylamy głowę do tyłu. Następnie przysuwamy ucho do jego nosa, a twarz mamy skierowaną na jego klatkę piersiową. Liczymy do 10, w tym czasie powinniśmy słyszeć oddech, czuć go na policzku oraz widzieć, jak podnosi się klatka piersiowa. Jeśli poszkodowany nie oddycha musimy wykonać resuscytacje krążeniowo-oddechową.

Choć RKO uczy się obecnie nawet dzieci w podstawówce, to często gdy przychodzi do udzielenia pierwszej pomocy nie jesteśmy sobie w stanie nawet przypomnieć liczby uciśnięć. Przypominamy więc, że liczba uciśnięć to 30, a liczba oddechów to 2.

Podwijamy lub rozcinamy ubranie poszkodowanego tak, by widzieć jego klatkę piersiową, następnie kładziemy ręce mniej więcej na środku klatki piersiowej poszkodowanego (dolna część mostka) i wykonujemy 30 uciśnięć, po których wykonujemy dwa wdechy. Cykle powtarzamy do przyjazdu karetki lub do momentu stracenia przez nas siły. Pamiętajmy, by wdechy wykonywać zamykając nos poszkodowanego i z udrożnionymi drogami oddechowymi (głowa odchylona do tyłu)

 Poszkodowany krwawi

Jeśli poszkodowany krwawi, pamiętajmy, żeby nie udzielać mu pierwszej pomocy bez rękawiczek ochronnych. Na ranę kładziemy gazę, następnie dociskamy ją czymś np. zwiniętym bandażem i owijamy drugim. Dobrze jest również ponieść uszkodzoną kończynę do góry, by krew wolniej wypływała z rany. Oczywiście, jeśli kończyna ta jest złamana nie robimy tego, by nie narazić poszkodowanego na niepotrzebny ból.

 Co jeszcze?

Poszkodowany oczywiście może odnieść wiele innych obrażeń, dużo z nich jest niestety zbyt skomplikowanych, żeby je opisać i nauczyć się, ot tak, siedząc w fotelu, albo nie zagraża życiu w sposób bezpośredni. Ważne jest więc, żeby przede wszystkim rozmawiać z poszkodowanym i zapewniać mu komfort cieplny. Pamiętajmy, żeby nie podawać mu żadnych leków, napojów czy jedzenia. Zachęcamy Cię do poszerzania wiedzy na temat pierwszej pomocy we własnym zakresie, dzięki temu, któregoś dnia możesz zostać bohaterem.

Polecamy zapoznać się z poradnikiem pierwszej pomocy dostępnym na stronie: http://e-ratownictwo.com.pl/WPPP.pdf

Ubezpiecz się!

Choć może to zabrzmieć odrobinę trywialnie, to mimo wszystko pamiętajmy jednak, żeby posiadać ubezpieczenie zarówno OC jak i AC. Bo choć ludzkie życie jest najważniejsze, to ważne jest również, żeby móc opłacić leczenie, po nieszczęśliwym wypadku.

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)
VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 0 (Fajne: tak - 0, nie - 0)