Obowiązek odśnieżania samochodu zimą

Mimo, iż odśnieżanie samochodu w zimie to obowiązek, którego niedopełnienie grozi karą, to jednak wciąż wielu kierowców całkowicie go lekceważy. Dziś przyjrzymy się bliżej temu wymogowi i sprawdzimy, jakie skutki może nieść ze sobą brak odśnieżonego samochodu.

Niebezpieczeństwo w czasie ruchu drogowego

Nie dla każdego jasnym jest, że nieodśnieżone auto stanowi zagrożenie dla ruchu drogowego. Wielu kierowców nie zdaje sobie jednak sprawy z konsekwencji, jakie może nieść poruszające się po drodze auto z nieodśnieżonym dachem, szybą lub reflektorami.

Jak przygotować samochód

W zimie, gdy warstwa śniegu pokrywa samochodów, przed wyruszeniem w drogę należy dokładnie oczyścić pojazd z opadu. Dotyczy to odśnieżania dachu, bowiem warstwa śniegu na nim zalegająca może w czasie jazdy zsunąć się i spaść na inny samochód, doprowadzając do kolizji lub nawet wypadku. Ponadto odśnieżyć należy każdą szybę w całości. Nie pozostawiamy jedynie fragmentu, przez który będziemy widzieć drogę przed nami, ale również szybę tylną oraz boczne. To samo dotyczy lusterek, które muszą zapewnić maksymalną widoczność. Równie ważne jest usunięcie śniegu z reflektorów, gdyż w przeciwnym razie światła nie będą zupełnie widoczne. Przepisy prawne nakazują również usunięcie śniegu z tablic rejestracyjnych.

Uwaga: wyłącz silnik

Wielu kierowców zapomina o tym, że odśnieżanie samochodu z włączonym silnikiem na terenie zabudowanym jest sprzeczne z przepisami. Za takie działanie grozi nam bowiem mandat w wysokości 100 zł. Warto również wiedzieć, iż wysokość tego mandatu może wzrosnąć, jeśli silnik samochodu wywołuje nadmierny hałas lub pojazd emituje nadmierną ilość spalin.

Jak widać obowiązki kierowców nie kończą się tylko na posiadaniu ważnych dokumentów rejestracyjnych, prawa jazdy, czy OC, ale również dotyczą stosowania się do przepisów ruchu drogowego o każdej porze roku.

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)
VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 0 (Fajne: tak - 0, nie - 0)