Kredyt na samochód używany – o czym warto pamiętać

Kredyt można dostać nie tylko na nowe samochody. O pożyczkę możemy się również ubiegać chcąc zakupić pojazd używany. O czym warto pamiętać? 

Gdzie ubiegać się o kredyt?

Kredyt samochodowy na używane auto można uzyskać w autokomisie. Mamy wtedy ograniczony wybór modeli samochodów, sprowadzający się do konkretnego komisu. Ponadto, niekoniecznie te miejsca oferują najkorzystniejszą ofertę. Kolejną możliwością zaciągnięcia kredytu jest bank.

Analiza ofert kredytowych

W kompleksowym porównaniu ofert pomogą kalkulatory kredytów samochodowych, strony z poradami, rankingi kredytów, symulatory, które ukażą jak wybrana oferta banku będzie rozliczana na przestrzeni całego okresu kredytowania. Ponadto jeśli zależy nam na czasie, warto zacząć starania się o kredyt przed wyborem auta.

Oferta kredytowa

Gdy bank będzie rozwiązywał formalności, można się zająć szukaniem auta. Niektóre banki pozwalają w swoich ofertach na zakup auta sprowadzanego z zagranicy. Ponadto w bankach kredyt uzyskamy bez poręczycieli.

Warto dokładnie przyjrzeć się bankowym promocjom. Z jednej strony może to być świetna okazja, ale z drugiej każda „promocja” niesie za sobą twarde wymogi i obostrzenia. Te mogą więc znacznie obniżyć jej atrakcyjność.

Minusy

Banki nie kredytują zakupu auta używanego, które jest starsze niż 10 lat. Dzieję się tak dlatego, ponieważ pojazd jest zabezpieczeniem dla banku, w przypadku niezdolności do spłaty kredytu przez klienta. Drugim typem zabezpieczenia jest zastaw rejestrowy, który oznacza, iż koszty sprzedaży auta pokryją raty, gdy klient nie będzie się z nich wywiązywał.

Depozyt karty pojazdu – to zabezpieczenie, w którym bank zachowuje kartę pojazdu, przez co kredytobiorca nie może sprzedać auta bez zgody instytucji finansowej oraz dokonywać zmian w pojeździe (np. zmiana z benzyny na instalacje gazową). W każdej powyższej sytuacji, klient nie jest właścicielem auta i nie może nim swobodnie dysponować.

Często banki wymagają polisy AC, która gwarantuje kredytodawcy swobodne zarządzanie środkami z odszkodowania.
Ponadto nie można sprzedać samochodu bez zgody banku. Kredytodawcy mogą wymagać, aby przeglądy techniczne dokonywane były w autoryzowanych stacjach obsługi, które powodują zwiększenie kosztów związanych z użytkowaniem auta.

Na pewno kredyt na auto używane jest mniejszym wydatkiem, niż na nowy samochód. Jednakże banki obwarowują te kredyty licznymi dodatkowymi kosztami, które nie zawsze są opłacalne. Dla dokonania dobrego wyboru zakupowego ważne jest porównanie ofert oraz uzyskanie rzetelnych informacji na temat konkretnego kredytu.

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 9.0/10 (liczba ocen: 1)
VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 0 (Fajne: tak - 0, nie - 0)
Kredyt na samochód używany - o czym warto pamiętać, 9.0 out of 10 based on 1 rating