Jak zadbać o komfort w podróży?

Zbliżają się święta, co może wiązać się ze zwiększoną liczbą rodzinnych wyjazdów. Wiele osób czeka daleka podróż – np. na kolację wigilijną u rodziców. Jak zadbać o to, aby dla wszystkich pasażerów droga była komfortowa?

Komfort kierowcy

Jeżeli chodzi o kierowcę, zasady są dość proste – należy zadbać o to, aby pozycja za kółkiem była dobrze dopasowana do indywidualnych potrzeb (unikajmy siedzenia zbyt daleko lub zbyt blisko pedałów, nie zapomnijmy o oparciu dla odcinka szyjnego lub lędźwiowego kręgosłupa). Przygotujmy się do drogi zanim wsiądziemy do samochodu – dokładnie sprawdźmy trasę i przewidywane utrudnienia, zaopatrzmy się też w przekąski i napoje, dzięki którym zdolność koncentracji na drodze będzie utrzymywać się na dobrym poziomie.

Komfort pasażerów

Mówiąc z kolei o pasażerach, a szczególnie o dzieciach, przypilnujmy, aby nikt się nie nudził. Znudzeni pasażerowie mogą skutecznie dać się we znaki, kiedy zaczną marudzić, a nawet krzyczeć. Nie wszyscy mogą czytać książki lub oglądać filmy w trakcie jazdy, dlatego oprócz tabletu, czytanek i kolorowanek weźmy ze sobą np. ulubioną muzykę dzieci. Rodzinną wycieczkę można uatrakcyjnić także przez wspólne zabawy – jak np. liczenie mijających nas samochodów w danym kolorze.

Trzymaj się (niezbyt) ciepło

Jeżeli jest szansa, że dziecko (lub i starszy pasażer) prześpi jakąś część podróży, należy zadbać o to, aby nie zmarzło – weźmy ze sobą poduszki i koce, a także termofor (który warto mieć w domu również na inne okazje!). Odpowiednia temperatura jest ważna nie tylko dla śpiących w samochodzie – pozwala ograniczyć liczbę ubrań, które mamy na sobie w drodze, co znacząco wpływa na komfort jazdy. Ważne jednak, aby w kabinie nie było za ciepło – może to wywoływać senność, również u kierowcy.

Pamiętaj o bezpieczeństwie

Dla zapewnienia bezpieczeństwa wyjazdu, zaplanujmy trasę tak, aby nie jechać pod presją czasu – zwłaszcza przy pełnym samochodzie stanowczo odradzamy zbyt szybką jazdę. Pamiętajmy także o postojach, o ile podróż będzie trwać dłużej niż 3-4 godziny. Szerokiej drogi!

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)
VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 0 (Fajne: tak - 0, nie - 0)