O co chodzi z tym leasingiem?

Startujesz z własną firmą. Na zorganizowanie wszystkiego wydałeś już pokaźną sumę, ale twoja działalność wkrótce zacznie przynosić dochody. Okazuje się jednak, że potrzebujesz samochodu. Nie chcesz wydawać wielkich pieniędzy na zakup nowego auta – ktoś podpowiedział ci, że dobrym rozwiązaniem twojego problemu będzie leasing. Ale czym on właściwie jest?

 Leasing w pigułce 

Leasing to przeznaczona głównie dla małych i średnich firm metoda finansowania. Polega ona na tym, że jedna strona umowy nabywa za pomocą kredytu bankowego określony środek trwały (stając się leasingodawcą) i za odpowiednią opłatą przekazuje go do użytkowania stronie drugiej (leasingobiorcy). W ten sposób leasingowane są np. samochody. Dzięki temu leasingobiorca nie musi wydawać dużej kwoty na zakupienie własnego auta, tylko uiszczać comiesięczną ratę na rzecz firmy, od której pojazd leasinguje.

Czemu w takim razie nie możemy sami zaciągnąć kredytu na zakup samochodu? Po prostu bank może nam go nie udzielić – w końcu prędzej zaufa dużemu towarzystwu leasingowemu, niż małej, dopiero założonej firmie. Ponadto warto pamiętać, że największe towarzystwa leasingowe zwykle wykupują nie jeden, ale nawet kilkadziesiąt samochodów danej marki. Otrzymują wtedy od producenta znaczne upusty, które z kolei przekładają się na niższą cenę raty dla nas. W praktyce często leasing samochodu osobowego to rozwiązanie tańsze niż samodzielny zakup.

W Polsce najpopularniejsze są dwie formy leasingu: finansowy i operacyjny.

  • Leasing finansowy przypomina nieco sprzedaż na raty – to leasingobiorca odpowiedzialny jest za amortyzację samochodu, a po wygaśnięciu umowy staje się on jego właścicielem.
  • Leasing operacyjny – w przypadku leasingu operacyjnego mamy do czynienia z umową przypominającą dzierżawę. Za amortyzację auta odpowiedzialny jest leasingodawca. Po upłynięciu okresu umowy można, ale nie trzeba wykupywać auta. Czas trwania umowy w leasingu operacyjnym jest zwykle krótszy od okresu ekonomicznego zużycia dobra, a w finansowym – zbliżony do niego.

 Jeśli nie leasing, to co?

Alternatywą dla leasingu jest między innymi długoterminowy wynajem, w którym dzięki uiszczaniu odpowiedniej opłaty można korzystać z auta należącego do floty przedsiębiorstwa wynajmującego. Innym rozwiązaniem jest kredyt samochodowy – przeznaczony specjalnie do zakupu pojazdów. Można go wykorzystać zarówno do zakupu aut nowych, jak i używanych.

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 8.0/10 (liczba ocen: 1)
VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 0 (Fajne: tak - 0, nie - 0)
O co chodzi z tym leasingiem?, 8.0 out of 10 based on 1 rating

Incoming search terms:

  • leasing o co chodzi
  • samochód w leasing o co chodzi