ABC nowego kierowcy – część I

W życiu każdego kierowcy przychodzi moment, gdy kupuje swój pierwszy samochód. Transakcja ta wymaga spełnienia pewnych formalności, a eksploatacja pojazdu niesie ze sobą wiele obowiązków, w tym dodatkowe wydatki. Poniżej przedstawiamy alfabet dla nowych kierowców, który – jak mamy nadzieję – choć trochę ułatwi Wam zaznajomienie się z Waszym nowym autem.

A – Autocasco

Czyli mówiąc krótko, ubezpieczenie od skutków uszkodzenia bądź kradzieży naszego pojazdu. Jest ono dobrowolne, a jego celem jest rekompensata finansowych skutków szkody (np. związanych z naprawą karoserii, wymianą szyby). W ramach autocasco można dokupić dodatkową opcję- tzw. assistance, która np. gwarantuje samochód zastępczy w razie awarii lub ubezpieczenie opon na wypadek ich przebicia.

B – Bagnet

Popularna nazwa wskaźnika służącego do sprawdzania poziomu oleju silnikowego. Jest to o tyle istotne, że poziomy wszelkich płynów (np. płyn chłodzący, płyn do spryskiwaczy, płyn hamulcowy) należy sprawdzać regularnie podczas eksploatacji samochodu. Zaniedbanie tej czynności może skutkować poważnymi uszkodzeniami naszego auta, co naraża właściciela na dodatkowe, często wysokie koszty.

C – Centralny zamek

Urządzenie będące elementem wyposażenia samochodu, pozwalające na otwieranie bądź zamykanie wszystkich zamków w pojeździe za pomocą jednego przycisku bądź specjalnego pilota. Bez zainstalowanego centralnego zamka trzeba niestety liczyć się z oddzielnym zamykaniem każdych drzwi w samochodzie.

D – Dowód rejestracyjny

Podstawowy dokument posiadacza samochodu. Aby go otrzymać, trzeba złożyć wniosek w odpowiednim departamencie urzędu miasta i okazać zaświadczenie o ważnym ubezpieczeniu OC, które muszą posiadać wszyscy polscy kierowcy. Dokument ten zawiera szczegółowe dane dotyczące pojazdu oraz przebytych przeglądów. Każdy zmotoryzowany ma obowiązek posiadać dowód rejestracyjny podczas jazdy samochodem oraz do okazania go podczas kontroli drogowej.

E – Ecodriving

Czyli inaczej ekonomiczna, a zarazem ekologiczna jazda. Zbiór zasad, które prowadzą do zminimalizowania zużycia paliwa, a za czym idzie – oszczędności, poprzez jazdę jak najmniej szkodliwą dla środowiska. Dotyczy to nie tylko kultury jazdy, ale także rozważnej eksploatacji pojazdu.

F – Filtry

Elementy silnika spalinowego w każdym samochodzie, mające na celu usuwanie zanieczyszczeń powstałych m.in. w procesie spalania paliwa i oleju silnikowego. Wyróżniamy filtr oleju, filtr paliwa i filtr powietrza, który oczyszcza powietrze zasysane przez komorę spalania w silniku. Wyróżniamy filtry suche (przez które przechodzi powietrze) i filtry mokre (które przepuszczają olej). Bardzo ważne jest regularne sprawdzanie i wymiana filtrów, ponieważ ich zużycie wpływa na spadek wydajności silnika.

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)
VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 0 (Fajne: tak - 0, nie - 0)